Drętwienie rąk - przyczyny

20/11/2019

Cieśń nadgarstka - czy jest tym, czym się wydaje?

Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczucie charakterystycznego drętwienia dłoni. Nie pomaga żadne masowanie ani strzepywanie, czasami nawet pojawia się ból. Najczęściej występuje w nocy, obejmując dłonie lub całe ręce i gdy zaczyna uporczywie powracać, potrafi być prawdziwym utrapieniem. Zazwyczaj wszystkie tego typu dolegliwości klasyfikuje się jako zespół cieśni nadgarstka. Jest to jednostka chorobowa mająca źródło w kompresji nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Czy jednak zawsze jest to przyczyna problemu?

Witamina B12 a drętwienie dłoni

Pierwszym podejrzanym powinna być witamina B12. Znaleźć ją można choćby w mięsach, jajach czy mleku, ostatnio wzbogacane są o nią także produkty na bazie soi w celu suplementacji u osób na diecie wegańskiej. Jej niedobór powoduje drętwienie kończyn, nie tylko rąk i może wynikać na przykład z przyjmowania leków hamujących wytwarzanie kwasu solnego w żołądku,

Przyczyna bólu - niekoniecznie w nadgarstku?

Między mięśniem trójgłowym a dwugłowym ramienia znajduje się bruzda, w której znajduje się nieco więcej tkanki tłuszczowej, niż w jej okolicy co teoretycznie powinno chronić przed kompresją nerwu, który tamtędy przebiega. Zdarza się jednak sytuacja nazywana dysfunkcją kochanków. W przypadku długotrwałego ucisku na bruzdę między mięśniami, gdy ręka ułożona jest pod głową partnerki w czasie snu, mogą wystąpić objawy, o których pisaliśmy na początku- zupełnie niezwiązane z nadgarstkiem.

Obręcz barkowa

Ze względu na niewielką przestrzeń wokół stawu mostkowo-obojczykowego istnieje kilka źródeł, które mogą wywoływać drętwienie dłoni. Omawiany nerw wychodzi z pęczka naczyniowo-mięśniowego, gdzie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie mięśnia piersiowego mniejszego, którego ucisk może powodować kompresję, może ona również pochodzić od mięśnia podobojczykowego, zwoju gwiaździstego czy żebra.

Może szyja lub klatka piersiowa?

Powodem mogą być też mięśnie związane z oddychaniem. Nerw pośrodkowy przebiega między mięśniem pochyłym przednim a środkowym. Zaburzenie lub nadmierne napięcie któregokolwiek z mięśni pochyłych może przyczynić się do cierpnięcia rąk i podobnych problemów.

W przypadku nawracającego drętwienia rąk, warto udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który rozpozna przyczynę dolegliwości i dobierze odpowiednią terapię. Często już pierwsza wizyta przynosi ulgę i podnosi komfort codziennego funkcjonowania.